Podolog - kim jest i czym się zajmuje?

Podolog to coraz popularniejszy zawód, z którego korzysta wiele osób zmagających się z chorobami stóp. Wyjaśniamy, kim jest podolog, jak wyglądają jego kwalifikacje, a także czym się zajmuje. Sprawdź!

Kim jest podolog?

Podolog jest specjalistą, który zajmuje się problemami stóp, jak różnego rodzaju schorzenia, zmiany skórne, skrzywienia czy wady. Należy podkreślić, że podolog nie jest lekarzem. Jest to dziedzina wywodząca się z kosmetologii, a chcąc zostać podologiem wystarczy ukończyć studia licencjackie kosmetologiczne lub szkołę policealną, a także zakończyć różnego rodzaju kursy i szkolenia podologiczne. Zawód podologa został wpisany do rejstru zawodów w 2015 roku i został określony jako "praktykujące niekonwencjonalne i lub komplementarne metody terapii". Dobry podolog powinien wyróżniać się nienaganną wiedzą z zakresu kończyn dolnych człowieka. Przy pierwszym spotkaniu powinien przeprowadzać wnikliwy wywiad z pacjentem oraz przedstawić mu kolejne etapy leczenia.

Czym zajmuje się podolog?

Jak wspomniano powyżej, podolog zajmuje się wszelkimi schorzeniami stóp, zmianami skórnymi, wadami oraz skrzywieniami. Najczęstszymi klientami u podologa są osoby zmagające się z wrastającymi paznokciami, odciskami czy infekcjami grzybicznymi. Częstymi klientami gabinetów podologicznych są także osoby,  u których występuje nadmierne rogowacenie naskórka, na przykład w obrębie podeszwy stóp. Może to wynikać na przykład z nieprawidłowego układania stopy podczas chodzenia. Oprócz leczenia, podolog zajmuje się także masażem stóp, wykonywaniem profesjonalnego pedicure, a także zabiegami pielęgnacyjnymi. Podolog zajmuje się także profilaktyką. Od specjalisty dowiemy się, jak odpowiednio dbać o nasze stopy, w tym miejsca szczególnie narażone jak pięty, aby były zdrowe i gładkie.

Jak wygląda wizyta u podologa?

Chcąc umówić się na wizytę do podologa, nie potrzebujemy skierowania. Wizyta może jednak zostać zlecona przez innego lekarza, gdyż podolog ściśle współpracuje ze specjalistami innych dziedzin. Pierwsza wizyta u podologa polega przede wszystkim na przeprowadzeniu wywiadu i zebraniu wszelkich potrzebnych informacji. Specjalista bada także stopy za pomocą komputera, między innymi sprawdza rozmieszczenie ciężaru ciała na każdą stopę. Przeprowadza także badanie manualne w obrębie występowania schorzenia, ocenia stan skóry i paznokci. Na koniec, specjalista podolog przedstawia opis problemu, a także dokładnie wyjaśnia na czym będzie polegało leczenie. Przekazuje także wszelkie zalecenia, a także może przepisać pacjentowi rekomendowane preparaty, które pomogą w zniwelowaniu problemu.