Jak zostać podologiem?

Podologia to dziedzina szybko się rozwijająca, która jest popularna we wszystkich większych miastach i wielu mniejszych. Do podologa zgłaszają się najczęściej osoby, które mają problemy ze stopami i utrzymaniem ich w odpowiednim stanie. Jest to specjalista posiadający uprawnienia i wiedzę do tego, aby sprostać najbardziej wymagającym przypadkom.
Czym zajmuje się podolog?
Głównym zadaniem podologii jest zapobieganie i przeciwdziałanie chorobom narządu ruchu. Najczęściej podolodzy w swojej pracy spotykają się z wyzwaniami dotyczącymi pielęgnacji i korekcji stóp. Osoba, która szkoli się na to stanowisko, ma wiedzę z zakresu chirurgii, anatomii, dermatologii, czy ortopedii. Zdarzają się również przypadki, w których podolog ściśle współpracuje ze specjalistami z wyżej wymienionych dziedzin. W zakres codziennych obowiązków podologa wchodzi m.in. korekcja nieprawidłowo rosnących paznokci, walka z grzybicą, czy usuwanie odcisków. Aby zabiegi przebiegły bezpieczne, ważna jest wiedza oraz doświadczenie, które można zdobyć na licznych kursach czy szkoleniach.
Jak zostać podologiem?
Wzrost zapotrzebowania na usługi podologiczne sprawia, że z roku na rok jest coraz więcej chętnych osób do podjęcia tego typu pracy. Chcąc zostać podologiem, należy udać się na szkolenia podologiczne, które przygotowują kandydatów do pracy zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Zaleca się również przechodzenie kursów produktowych, na których można dowiedzieć się wszystkiego o narzędziach niezbędnych w pracy i ich wykorzystaniu. Bez odpowiedniego przygotowania i ćwiczeń pod okiem profesjonalistów nie będziemy w stanie dobrze pomóc swoim pacjentom, dlatego tak ważna jest wiedza i poszerzanie swojego doświadczenia.
Badania wykonywane przez podologów
Podolog zaczyna badania najczęściej od wywiadu z pacjentem. Dowiaduje się w nim, jaki tryb życia prowadzi dana osoba i co jej doskwiera. Zdarza się, że przebyte wcześniej kontuzje, które mogą na pierwszy rzut oka wydawać się niegroźne, w przyszłości skutkują większymi problemami. Już po samym wywiadzie podolog jest w stanie określić, co mniej więcej dolega pacjentowi. Następnym etapem jest badanie podobaroskopem. Pacjent staje na specjalnej macie, która podłączona jest do komputera i tam wysyła niezbędne dane. Ostatni etap to badanie manualne. Podolog może dobrać specjalne obuwie lub wkładki, jeżeli zauważy problem z chodzeniem i stawianiem stóp. Jeśli problemem są natomiast takie choroby jak grzybica czy wrastanie paznokci, od razu przejdzie do usuwania problemu i zgładzenia dolegliwości pacjenta.